Międzypokoleniowe podróże po narodowej literaturze - finał II edycji

 

Pogłębiający się z roku na rok spadek zainteresowania książką wpłynął na podjęcie działań w zakresie promocji książki, biblioteki i czytelnictwa wśród mieszkańców naszej gminy. Po raz drugi udało się miłośnikom czytelnictwa pozyskać na ten cel środki z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie 2018-2019, dzięki którym od 1 października 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku zrealizowano na terenie naszej gminy projekt pn. "Międzypokoleniowe podróże po narodowej literaturze". W odróżnieniu od poprzedniego tym razem postawiono na przypomnienie zapomnianej i poznanie nowej naszej narodowej literatury. Pomysłodawczyni przedsięwzięcia Joanna Kocot Dyszy – bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Sączowie zaprosiła do udziału w projekcie uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy oraz dorosłych, dla których wartości wynikające z lektury są bezcenne.Priorytetem było stworzenie możliwości odbycia międzypokoleniowych spotkań czytelniczych, uczestniczenia w warsztatach z pisarzami oraz zaprezentowania swoich upodobań przez udział w konkursach na plastyczną lub literacką prezentację swojej ulubionej książki polskiego autora.

Bezpośrednio zaangażowani w trudną pracę promowania czytelnictwa byli wolontariusze projektu – nauczyciele. Przed nimi zostało postawione zadanie zachęcenia do udziału najmłodszych uczestników – dzieci. W większości szkół działających na terenie naszej gminy udało się znaleźć wolontariuszy i stworzyć grupy, które chętnie zaangażowały się w realizację założeń projektu. Dzięki ich pracy zostało zorganizowanych siedem spotkań czytelniczych, każde przygotowane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczestników i prowadzone w atmosferze zachęcającej do wzajemnej dyskusji. 

Środki pozyskane na realizację projektu pozwoliły na zorganizowanie spotkań warsztatowych z współczesnymi autorami literatury polskiej. Do udziału w "Międzypokoleniowych podróżach po narodowej literaturze" zaproszenie przyjęła Barbara Kosmowska - pisarka, której powieści dołączone zostały do wykazu lektur szkolnych klas starszych szkoły podstawowej. Ta wspaniała, radosna osoba z wielką pogodą ducha pisze o rzeczach trudnych. Jej powieści niejednokrotnie wskazują młodemu czytelnikowi, jak poradzić sobie w trudnych chwilach życia. Podczas spotkań pisarka opowiedziała uczestnikom o przygodach większości bohaterów swoich powieści skutecznie zachęcając do ich przeczytania. Akceptację dla realizowanych działań wyraziła również Beata Ostrowicka, która w styczniu przeprowadziła cykl spotkań autorskich. To autorka wielu nagradzanych pozycji adresowanych do młodszych i starszych czytelników. Podczas odbytych warsztatów uczestnicy zapoznali się nie tylko z twórczością pisarki ale też z jej warsztatem pisarskim, uzyskali informacje o tym jak powstaje książka, ile czasu trwa jej pisanie. Pisarka podkreśliła, że na ostateczną wersję książki ma wpływ kilka osób, wśród których jest między innymi wydawca czy ilustrator. Pod kierunkiem naszego gościa zebrani próbowali sił w wymyślaniu bohaterów i tworzeniu ich przygód. Pochodzący z Siemoni i tam kończący szkołę, Marcin Sindera, również wsparł działania w zakresie promocji literatury. Debiutujący pisarz, rozkochany w literaturze fantasy, mól książkowy opowiedział podczas spotkań o swojej pierwszej książce, napisanej z potrzeby wyrażenia osobowości i chęci udziału w konkursie literackim. Jak autor podkreślił zebranym mimo niepowodzeń nie poddawał się, dalej dążył do realizacji zamierzonego celu - wydania swojej pierwszej powieści. Dzięki determinacji powieść „Wróżda” zachwyciła nie tylko treścią ale i wydaniem, o którym początkujący pisarze mogą tylko marzyć.

W ramach realizowanego projektu zostały przeprowadzone wśród uczestników projektu dwa konkursy: plastyczny i literacki. Do konkursu plastycznego przystąpiło pięćdziesiąt osób. Dwunastu początkujących literatów spróbowało swoich sił pisząc opowiadanie inspirowane ulubioną książką polskiego autora.

Początkowo założono, że projekt będzie realizowany głównie na terenie miejscowości Siemonia i Dobieszowice oraz weźmie w nim udział 160 beneficjentów: 120 dzieci i 40 dorosłych. Ostatecznie projekt realizowano również w Rogoźniku i Bobrownikach a w projekcie uczestniczyło ok. 300 osób, w tym 60 dorosłych.